fbpx
  • ul. Piastowska 11a, 15-207 Białystok
  • ebok@koba.pl

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!!!

Co roku, 8 marca kobiety obchodzą swoje święto – Dzień Kobiet. Jednak mało kto wie, że to święto jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Zostało ustanowione dla upamiętnienie strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które właśnie 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące kobiety w pomieszczeniach fabrycznych, w celu uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.Dzień Kobiet

Z inicjatywy Klary Zetkin, na zjeździe w Kopenhadze w dniu 8 marca 1910 roku, ustanowiono święto wszystkich kobiet, które po raz pierwszy obchodzono w 1911 roku. 

W okresie PRLu, kiedy święto było szczególnie popularne, mężczyźni wręczali kobietom standardowy zestaw składający się z goździków i rajstop. Nasze babcie i mamy do dziś z rozbawieniem wspominają tamte czasy.

Obchody święta kobiet w starożytnym Rzymie nazywane były Matronaliami. Obchodzone były na cześć staroitalskiej bogini płodności, patronki dziewic i kobiet zamężnych – Junony. Przez miasto szła procesja z dwunastoma świętymi tarczami na część Marsa. Saliowie tańczyli i śpiewali na Jego cześć. Kobiety opuszczały swoje domy i udawały się do świątyni Junony, żeby tam złożyć jej w ofierze kwiaty. Kobiety dziękowały Junonie za kobiecość, a także prosiły o potomka, szczęście dla domowego ogniska oraz o opiekę. W obrzędach brały udział również niewolnice, którym tego dnia przy stole usługiwały ich panie. Z czasem do świętowania dopuszczono również prostytutki.

W niektórych krajach, właśnie w tym dniu organizowane są demonstracje feministyczne. W Polsce co roku odbywa się tzw. "Manifa" organizowana w Warszawie przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca. W tym roku głównym tematem Manify będzie zdrowie kobiet.

Jak widać, Dzień Kobiet ma całkiem ciekawą historię i obchodzony był już w starożytności. W Polsce uroczyste obchody Dnia Kobiet zniesiono w 1993 roku – od tego też czasu święto obchodzone jest dużo skromniej, co nie znaczy, że jest z tego powodu gorsze lub mniej ważne.

Każdej Kobiecie z pewnością będzie miło, gdy otrzyma piękny bukiet kwiatów, pudełko czekoladek czy okolicznościową kartkę. Warto jednak pamiętać, żeby szanować Kobiety każdego dnia, a nie tylko z okazji 8 marca…

 

źródło: http://polki.pl/dzien-kobiet,we-dwoje-kultura-tradycje-i-obyczaje-artykul,10055806.html

Skip to content