fbpx
  • ul. Piastowska 11a, 15-207 Białystok
  • ebok@koba.pl

Kilka porad na temat korzystania z WIFI i routera.

Masz kłopot z WIFI? Kilka porad od naszych specjalistów:

Bezprzewodowa sieć wifi znajduje się już dzisiaj niemal w każdym domu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. 
Poniżej przedstawimy kilka sposobów na to, jak usprawnić swoją domową sieć.

Jak wybrać odpowiedni router?

Istnieje możliwość zakupu routera ethernetowego 
w firmie KOBA – nasi pracownicy fachowo dobiorą urządzenie do posiadanej usługi. Jeśli jednak chcemy sami dokonać zakupu, warto wiedzieć, na co musimy zwrócić uwagę:

1. Obsługiwane standardy Wi-Fi (B/G/N/AC)
Prędkości podawane przez producentów są wartościami teoretycznymi uzyskiwanymi przy transmisji w obu kierunkach. W rzeczywistości prędkości te zależne są od wielu czynników opisanych w dalszej części poradnika.

2. Przy wyborze routera na uwadze trzeba mieć technologię w jakiej pracuje. Na rynku dostępne są różne modele i nie wszystkie pracować będą w sieci KOBA. Dlatego przy zakupie nowego urządzenia najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt dedykowany do pracy w standardzie Ethernet i wyposażonym w ethernetowy port WAN.

Co zrobić, kiedy połączenie z internetem jest przerywane lub zerwane?

Należy sprawdzić otoczenie pracy naszego routera i wybrać jak najlepsze miejsce dla urządzenia biorąc pod uwagę następujące czynniki:

1. Wszelkiego rodzaju przeszkody na drodze między nadajnikiem i odbiornikiem będą tłumić sygnał. Jedne będą to robić w sposób niemal niezauważalny, inne natomiast w znacznym stopniu utrudnią lub nawet uniemożliwią nam pracę. Zwykłe lustro, jeśli powiesi się je na drodze sygnału, utrudni
w pewnym stopniu komunikację. Również router postawiony za dużym akwarium może być w niektórych przypadkach zupełnie niedostępny.Nawet kuchenka mikrofalowa używana w pobliżu urządzeń bezprzewodowych może powodować znaczne kłopoty z łącznością.

2. Zakłócenia powodować mogą również różnego rodzaju kable, na przykład elektryczne, które w niektórych przypadkach transmitują spore promieniowanie.

3. Niektóre urządzenia pracujące w częstotliwościach 2,4 GHz lub 5 GHz mogą emitować zakłócenia uniemożliwiające poprawną pracę naszej sieci. Do takich urządzeń mogą na przykład należeć telefony bezprzewodowe, różnego rodzaju odbiorniki i nadajniki wideo i audio. Nawet niania elektroniczna, jeśli pracuje na podobnej częstotliwości z naszymi urządzeniami, może powodować różnego rodzaju kłopoty.

4. Czasami nasze połączenie z internetem może być przerywane lub zerwane przez inne sieci bezprzewodowe. Problem ten w szczególności dotyczy budynków, w których występuje większa ilość sąsiadujących ze sobą sieci. 
Medium transmisyjne pracujące w technologii 2,4GHz (czyli domowe Wifi) podzielone jest na 13 kanałów. Każda sieć skonfigurowana jest na bazie jednego kanału transmisyjnego. Praca kilku routerów na jednym kanale będzie generowała nieprawidłowości. Nawet okoliczne kanały, choć w mniejszym stopniu, mogą zakłócać działanie naszej sieci. W momencie uruchomienia routera kanał wybierany jest losowo. Dobrym pomysłem w przypadku kłopotów z działaniem sieci bezprzewodowej jest restart urządzenia, a w przypadku dalszych kłopotów ręczna zmiana konfiguracji routera na pracę na innym kanale, aż do ustania zakłóceń. W niektórych przypadkach dobrze jest także zmniejszyć szerokość kanału z 40MHz do 20MHz. Zmniejszy to przepustowość, ale zmniejszy również możliwość zakłócenia przez okoliczne sieci. 

5. Duży wpływ na zasięg i siłę sygnału ma zasilanie.
W przypadku, w którym chcemy oszczędzać energię
i tak też konfigurujemy nasz system, może dojść do sytuacji, w której doświadczamy okresowych rozłączeń, bądź zauważymy spadek mocy sygnału w stosunku do wcześniejszego. Sytuacja ta jest bardzo wyraźna w przypadku laptopów działających na baterii. System próbuje oszczędzać energię i negatywnie oddziaływuje na kartę sieciową. Laptop optymalnie będzie działać dopiero po podłączeniu do zasilania. W zakładce „Zarządzanie energią”,w konfiguracji karty sieciowej,znajduje się opcja pozwalająca na wyłączenie karty w celu oszczędzania energii. 
Odznaczenie jej może uchronić nas przed późniejszymi 
problemami z siecią.

Jak więc ustawić router w sposób optymalny?

Po pierwsze większość anten w domowych routerach jest dookólna, czyli dostarcza sygnał w każdym kierunku tak samo. Najlepszym umiejscowieniem byłoby zatem ustawienie go w centralnym punkcie domu tak, żeby sygnał w każdym miejscu był w miarę równy. Inną rzeczą o jakiej należy pamiętać jest to, 
że router tak jak każde urządzenie elektroniczne się nagrzewa. Co za tym idzie nie należy ustawiać go w miejscu, które uniemożliwiałoby poprawną wentylację. Nie powinno się stawiać routera obok innych urządzeń bezprzewodowych.
Nie powinno się stawiać routera w pobliżu zbiorników wodnych lub metalowych przedmiotów, mogą one bowiem odbijać sygnał w nieprzewidywalny sposób. Ustawienie routera w szafce lub za szafką, nawet drewnianą, spowoduje duże tłumienie sygnału.
W miarę możliwości należy router ustawić tak, żeby przeszkód na drodze sygnału było jak najmniej.Odbijanie się fal radiowych może powodować odebranie sygnału w różnym czasie, nie da się tego uniknąć ani w łatwy sposób wyeliminować. Czasami trzeba po prostu spróbować kilku różnych lokalizacji.

 

Porady na inne tematy znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce PORADY.

Skip to content