progress

Strona główna- Serwis komputerowy Białystok - Porady


Bezpieczeństwo komputera

 

W czasie pracy systemu operacyjnego nasz komputer narażony jest na ataki mniej lub bardziej groźnego oprogramowania. Bezpieczeństwo komputera w czasach coraz tańszego dostępu do Internetu jest bardzo ważnym elementem. Nawet na komputerze domowym trzymamy ważne informacje, których utraty, czy też przedostania się w niepowołane ręce na pewno chcemy uniknąć. W przypadku każdego systemu operacyjnego podstawową zasadą jego bezpiecznego użytkowania jest stała aktualizacja systemu komputerowego oraz posiadanego oprogramowania. Z czasem, w każdym systemie znajdowane są luki mniej lub bardziej krytyczne. Producenci starają się zaradzić temu i publikują odpowiednie łatki i uaktualnienia eliminujące zagrożenie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo komputera powinno się wykonać dodatkowe czynności.Przede wszystkim należy mieć włączone „Automatyczne aktualizacje”, dzięki którym nasz system operacyjny na bieżąco poprawia błędy wykryte przez twórców oprogramowania.

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie na komputerze programu antywirusowego, który stanowi pierwszą linię obrony przed zagrożeniami pochodzącymi z internetu. Dla użytkowników domowych dostępna jest cała gama dodatkowego oprogramowania, które ma za zadanie blokowanie złośliwych dodatków na stronach internetowych.

 

Rozwiązania zabezpieczające Twój komputer przy korzystaniu z sieci internet:


 • zapora sieciowa (firewall)
  Zapora sieciowa (tzw. firewall, czyli ściana ogniowa) to niezbędny element rozwiązania zabezpieczającego przy połączeniu z siecią internet. Rozwiązanie typu firewall jest to najczęściej program filtrujący (kontrolujący) ruch do i z Twojego komputera. Firewall między innymi zapobiega standardowym atakom, umożliwiając wczesne rozpoznanie prób włamania oraz blokuje niepożądany ruch. Zapora sieciowa może być wbudowana bezpośrednio w system chroniony (np. zapora systemu Windows XP/Vista) lub stosowana jako zewnętrzne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu programów - również bezpłatnie.

 • oprogramowanie antywirusowe
  Innym elementem niezbędnym do prawidłowego zabezpieczenia komputera w sieci jest stosowanie oprogramowania antywirusowego z regularną aktualizacją sygnatur (znanych wzorców) wirusów (oprogramowanie antywirusowe jest na tyle skuteczne, na ile aktualna jest jego baza wzorców wirusów). Instrukcję aktualizacji wzorców wirusów w konkretnym oprogramowaniu dostarcza jego producent. Obecnie większość programów antywirusowych można aktualizować automatycznie (bezpośrednio z interentu). Podobnie jak w przypadku oprogramowania typu firewall, na rynku dostępnych jest wiele tego typu programów - również bezpłatnie. Najpopularniejszym obecnie programem jest Avast (www.avast.com), który zapewnia darmową ochronę przez okres 1 roku po zarejestrowaniu się.

 • oprogramowanie antyszpiegowskie i antyreklamowe
  Obecnie poważnych problemów dostarczają użytkownikom internetu programy typu spyware, adware. Skuteczna walka z tego typu programami sprowadza się do stosowania specjalnego oprogramowania do ich wykrywania i usuwania. Oprogramowanie wykrywające i usuwające programy szpiegujące (antyspyware) również może być bezpośrednio wbudowane w system chroniony (np. w systemie Windows jest nim Microsoft Defender) lub stosowane jako zewnętrzne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu programów - również bezpłatnie. Jednym z nich jest „NoScript” (www.noscript.net) – ma on za zadanie blokowanie wszelkich treści, które mogą stanowić zagrożenie dla nieświadomego użytkownika przeglądającego internet. Następnym programem jest „Adblock Plus” (www.adblockplus.org) – usuwa on wszelkiego typu reklamy, banery oraz dodatkowe obrazki, które mogą zawierać w sobie złośliwy kod.

 • oprogramowanie antyspamowe
  Programy antyspamowe są to filtry antyspamowe, których zastosowanie ogranicza otrzymywanie przez Ciebie niechcianych i niezamawianych wiadomości pocztowych. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu programów - również bezpłatnie.

 

Podstawowe zasady bezpiecznej eksploatacji komputera podłączonego do sieci internet:


 • przed nawiązaniem połączenia z siecią internet sprawdź czy włączone są podstawowe elementy zabezpieczające Twój komputer, czyli przede wszystkim zapora sieciowa oraz oprogramowanie antywirusowe

 • regularnie aktualizuj system komputerowy (system operacyjny i pozostałe oprogramowanie, którego używasz) oraz sprawdzaj poprawność ich konfiguracji (w tym zabezpieczeń). Podstawową zasadą bezpiecznej eksploatacji każdego systemu operacyjnego i posiadanego oprogramowania jest jego stałe aktualizowanie. Producenci oprogramowania w sytuacji wykrycia w nim luki, niezwłocznie udostępniają na stronach internetowych tzw. "łaty" (poprawki bezpieczeństwa), których zainstalowanie eliminuje zagrożenie (poprawia oprogramowanie i zabezpiecza przed atakami). Pobrać i zainstalować najnowsze aktualizacje można zazwyczaj automatycznie (ustanawiając w systemie operacyjnym czy innym oprogramowaniu "aktualizacje automatyczne")

 • do codziennej pracy używaj zwykłego konta użytkownika z ograniczeniami (konta z uprawnieniami administracyjnymi używaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. gdy potrzebujesz zainstalować jakiś program)

 • stosuj bezpieczne hasła dostępu i inne rozwiązania uwierzytelniające wszędzie tam, gdzie jest to konieczne (np. hasło do konta w systemie, czy parametry uwierzytelniające połączenie do internetu)

 • stosuj szyfrowanie swoich poufnych danych (np. gdy przechowujesz je na twardym dysku, czy przesyłasz pocztą elektroniczną. Również wtedy, gdy udostępniasz swoje poufne informacje na stronie internetowej zwracaj uwagę czy połączenie jest szyfrowane

 • regularnie sprawdzaj swoje zasoby komputerowe na obecność złośliwych programów (przede wszystkim skanuj je oprogramowaniem antywirusowym, antyszpiegowskim) i innych zbędnych danych (np. usuwaj historię swojej aktywności w internecie)

 • zachowaj szczególną ostrożność podczas korzystania z internetu, gdyż w przypadku systemu ochrony Twojego komputera i danych w nim przetwarzanych najmniej odpornym ogniwem jesteś Ty sam, czyli inaczej mówiąc nawet najlepszy program, czy sposób zabezpieczenia (chociażby antywirusowy, czy firewall) nie jest w stanie zapewnić Twoim zasobom komputerowym i Tobie pełnej ochrony, np. przed złośliwym kodem wirusa, gdy odwiedzasz nieznane strony, uruchamiasz ściągnięte z nich programy lub otwierasz załączniki listów, których pochodzenia nie znasz. W takich przypadkach najważniejsza jest Twoja świadomość, czyli zachowanie środków ostrożności

 • stale monitoruj swoje zasoby komputerowe, w tym stan ich zabezpieczeń i reaguj na wszelkie pojawiające się zagrożenia dla tych zasobów, gdyż żadne środki ochrony nie zapewnią w 100% bezpieczeństwa - czyli bądź na bieżąco i poprawiaj stan bezpieczeństwa. Między innymi skanuj co jakiś czas swój system komputerowy oprogramowaniem wykrywającym i usuwającym złośliwe programy, czy sprawdzaj stan zabezpieczeń (np. system Windows możesz sprawdzić oprogramowaniem Microsoft Baseline Security Analyser)